.
TERÁRIUM
Velikost terária
Zvíře v teráriu stráví celý svůj život. Rozměry terária a jeho zařízení by mu měly umožnit prožít důstojný život.
To znamená připravit v teráriu takové podmínky, aby zvíře mohlo uplatnit všechny přirozené projevy chování, např. aby stromová zvířata mohla šplhat, skákat, aby se všechna zvířata mohla uchýlit do nějakého úkrytu, kde by se cítila v bezpečí. Zvířatům žijícím v párech nebo ve skupinách dopřát společnost jedinců svého druhu i v zajetí.
Zvířatům žijícím pozemním způsobem života bude vyhovovat terárium orientované na délku, naproti tomu zvířatům žijícím na stromech nebo na skalních stěnách pak terárium orientované na výšku.
Obecně platí, že nejdelší strana terária pro ještěry by měla být alespoň 6ti až 8mi násobkem délky jejich těla v dospělosti (měřeno bez ocasu). Nejdelší stěna terária pro hady by měla být tak dlouhá, jako had.
Světlo
Sluneční světlo má u všech živočichů včetně člověka velký vliv na metabolismus, na tvorbu hormonů, na rozmnožování… V teráriu ho musíme nahradit umělým osvětlením, např. zářivkami. Zářivkové osvětlení můžeme umístit nad stopní sklo terária.
Nejvíce náročné na intenzitu osvětlení jsou pouštní druhy a druhy žijící v korunách stromů. Pro tyto druhy nemůže být umělého světla nikdy dost.
Tyto druhy také většinou potřebují pro svůj dobrý zdravotní stav zdroj UV záření (toto záření musí obsahovat i složku UVB). To ale neprochází sklem, takže UV zářivku je třeba nainstalovat dovnitř terária a nejlépe do 20ti cm nad oblíbené odpočinkové místo chovaného zvířete, protože se vzrůstající vzdáleností klesá účinnost záření.
Naproti tomu nejméně náročné na intenzitu světla jsou druhy noční, ty nepotřebují UV zářivky. Potřebují ale jasně odlišit noc a den, takže alespoň trochu světla ve dne potřebují, navíc osvětlené terárium vypadá lépe a pokud jsou v teráriu rostliny, bez světla se neobejdou.
Důležitá je nejen intenzita osvětlení, ale i jeho délka. Délku dne volíme podle toho, z jaké zeměpisné šířky chovaný druh pochází. U druhů žijících kolem rovníku, což je většina terarijních zvířat, svítíme celoročně 12 hodin denně. U druhů z vyšších zeměpisných šířek měníme délku dne podle roční doby. Nezbytným vybavením teraristy tedy budou spínací hodiny.
Teplota
Zvířatům v teráriu musíme zajistit vhodnou teplotu, která ale nesmí být na všech místech stejná, musíme v teráriu vytvořit tzv. teplotní gradient, aby si zvíře mohlo vybrat, jaká teplota mu právě teď vyhovuje, aby se mohlo v jednom koutě vyhřát a v druhém ochladit. V jednom rohu terária v jeho horní části připravíme odpočinkové vyhřívací místo pod vyhřívací lampou (např. žárovka v zavěšeném květináči). Příkon žárovky je třeba přizpůsobit velikosti terária. Aby se terárium nepřehřívalo, vyhřívací lampu zapojíme přes termostat, jehož čidlo umístíme do opačného kouta terária asi do jedné třetiny výšky ode dna a na termostatu nastavíme optimální teplotu prostředí. Je výhodné zapojit ještě druhý termostat, který bude hlídat maximální kritickou teplotu, jejíž překročení by mohlo být pro zvířata smrtelné, a který např. v době letních veder vypne i veškeré osvětlení.
Nočním zvířatům nainstalujeme na vyhřívací místo ještě navíc topný kámen, který můžeme nechat hřát i část noci (simulace naakumulovaného tepla ve skále)
Vnitřní zařízení
Zařízení terária a jeho členění neslouží jen jako dekorace, ale vlastně zvířatům zvětšuje životní prostor, poskytuje jim větší možnost pohybu a umožňuje jim vytvořit si vlastní soukromý prostor, kde se cítí v bezpečí. Ani zvířata žijící v párech nebo ve skupinách nechtějí mít své druhy stále na očích, i zvířata potřebují soukromí.
Zvířatům můžeme zvětšit životní prostor tím, že nejlépe všechny 3 boční stěny terária upravíme tak, aby je zvířata mohla využívat k pohybu - např. vytvoříme na nich terasy apod., stromovým zvířatům nainstalujeme vodorovné i svislé větve různé síly…
Substrát volíme podle biotopu v přírodě. Písek pro pouštní zvířata, pro obyvatele vlhkých tropů nějaký substrát, který dobře váže vodu.
Rostliny sice nejsou nezbytné, ale velmi umocní celkový estetický dojem z terária a obyvatelům vlhkých tropických biotopů i zajistí potřebnou vysokou vlhkost vzduchu.
Gekončík noční (Eublepharis macularius)
Biotop: suché křovinaté, stepní až polopouštní lokality v jihozápadní Asii
Typ: suché pouštní terárium orientované na délku o rozměrech 50x100x60cm (hloubka x délka x výška)
Osvětleni: jedná se o zvířata s noční aktivitou, takže intenzita osvětlení stačí nízká. UV záření není nutné
Teplota: kolem 28°C ve dne s nočním poklesem na 20°C. Vyhřívací místo pod lampou 35°C, přidat i topný kámen. Vhodné ale ne nutné je zimování při vypnutém topení a světlech po dobu jednoho měsíce.
Vlhkost: nízká vzdušná vlhkost, vlhčit jen substrát v jednom „chladném“ koutě.
Substrát: vyšší vrstva hrubého písku nebo směsi písku a hlíny
Vnitřní vybavení: terasy na stěnách, úkryty z kořenů, kůry, keramických květináčů. Nutná je miska s vodou.
Způsob chovu: nejlépe ve skupině, ve které by mělo být několik samic ale pouze jeden samec.
Krotký druh vhodný i pro naprosté začátečníky
Agama vousatá (Pogona viticeps)
Biotop: pouště a polopouště Austrálie
Typ: terárium pouštního typu orientované na délku 60x120x60cm (hloubka x délka x výška).
Osvětlení: Co nejvyšší intenzity, protože se jedné o pouštní zvíře s denní aktivitou. Nutný je zdroj UV záření.
Teplota: 25° - 28°C, noční pokles na pokojovou teplotu. Vyhřívací místo pod lampou 35° -45°C. Na lampu je nutné umístit kryt (mřížku), aby se zvíře nespálilo o žárovku!!
Vlhkost: Nízká vzdušná vlhkost, vlhčit pouze písek v chladném koutě.
Substrát: písek, písek s hlínou
Vnitřní vybavení: terasy na stěnách, kořeny na šplhání a jako úkryt, nutná miska s vodou
Způsob chovu: v páru nebo ve skupině, ve které může být několik samic, ale pouze jeden samec.
Druh vhodný i pro začátečníky, krotká povaha.
Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)
Biotop: subtropické sušší a kamenité oblasti s roztroušenou vegetací v Mexiku a na jihu USA.
Typ: polopouštní terárium orientované na délku 50x100x50cm.
Osvětlení: Aktivní je za soumraku a v noci, takže není nutná vysoká intenzita osvětlení a zdroj UV záření.
Teplota: 25° - 28°C, pod vyhřívací lampou až 35°C. Noční pokles na 20°C. Vhodné, ale ne nutné je zimování po dobu jednoho až dvou měsíců při vypnutém osvětlení a pokojové teplotě.
Vlhkost: Nižší vzdušná vlhkost, vlhčit pouze písek v jednom studeném koutě, který by ale měl být stále vlhký.
Substrát: písek, štěrk, písek s rašelinou, drcená kůra, listí.
Vnitřní vybavení: terasy na stěnách, kořeny a kůry jako prolézačky a úkryty. Miska s vodou na koupání, do které se vejde celý had.
Způsob chovu: nejlépe v páru nebo ve skupině, tvořené samcem a dvěma samicemi.
Tento had je vhodný i pro naprosté začátečníky.
Podobné podmínky vyžaduje např. Užovka červená (Elaphe guttata), která je také vhodná i pro naprosté začátečníky, která ale dorůstá až 180cm, takže terárium pro ni by mělo být o něco větší.
Felsuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis grandis)
Biotop: stromové patro vlhkého tropického pralesa severní části Madagaskaru.
Typ: vlhké tropické terárium orientované na výšku 50x80x110cm.
Osvětlení: vysoké intenzity, protože se jedná o zvíře s denní aktivitou, žijící v korunách stromů. Délka dne 12hod. Nutný zdroj UV záření, jinak je náchylná na rachitidu.
Teplota: 25° - 28°C, noční pokles na 20°C. Pod vyhřívací lampou umístěnou co nejvýše 35°C.
Vlhkost: vyšší vzdušná vlhkost, 1x denně rosit.
Substrát: takový, který dobře váže vodu: ztrouchnivělé dřevo, bukové listí, mech.....
Vnitřní zařízení: vodorovné i svislé větve, vodorovně zavěšené roury jako úkryty (bambus apod., příp. i novodurová roura), ve výšce zavěšená nádobka na pití (praktická je napáječka pro drobné ptáky). Ve vhodné vzdálenosti pod vyhřívací lampou umístěná vodorovné větev.
Terárium je vhodné osadit rostlinami s pevnými listy, které unesou váhu zvířat - např. voskovka, anthurium, sansivierie..... Aby se ve vysokém teráriu dobře dařilo i rostlinám ve spodním patře, je nutné tam umístit další zářivku. Tropické terárium osázené rostlinami je krásnou dekorací bytu.
Způsob chovu: pouze v páru, i samice jsou vůči sobě agresivní.
Krásný denní gekon, který se nikam v teráriu neschovává. Nedá se sice pochovat, ale není plachý a naučí brát potravu z ruky.
Podobné podmínky vyžaduje např. Anolis rytířský (Anolis equestris).
Pralesnička harlekýn (Dendrobates leucomelas)
Biotop: spodní patro vlhkého tropického pralesa v Jižní Americe (Venezuela)
Typ: vlhké tropické terárium orientované na délku 50x70x50cm, výhodný je spodní odtok pro přebytečnou vodu. I když jsou tyto žáby malé, potřebují a bohatě využijí větší prostor.
Osvětlení: jedná se o zvíře s denní aktivitou, osvětlení 12hod denně, UV záření není nutné.
Teplota: 25° - 28°C, noční pokles na 20°C. Vytápění terária nejlépe topnou destičkou v jednom koutě terária, překrytou substrátem tak, aby s ní zvířata nepřešla do přímého kontaktu. V teplejší místnosti není zvláštní vytápění nutné, terárium na potřebnou teplotu vyhřeje i zářivkové osvětlení nad stropem terária.
Vlhkost: vlhkost vzduchu co nejvyšší, denně rosit. Stálou vlhkost podpoří bohaté osázení terária rostlinami.
Substrát: udržující vlhkost - drcená kůra, mech, ztrouchnivělé dřevo
Vnitřní vybavení: terasy na stěnách, šikmo položené kůry a kořeny na šplhání, vlhké tmavé úkryty např. pod kokosovými skořápkami, několik menších nádobek s vodou na koupání.
Způsob chovu: výhradně v páru, naprostá většina druhů pralesniček je silně teritoriální. Do dostatečně prostorného terária je ale možné přidat pár jiného nepříbuzného druhu pralesniček.
Druh vhodný i pro začátečníky, pralesničky odchované v teráriu nejsou jedovaté.
Chameleón jemenský (Chamaeleo calyptratus)
Biotop: křovinaté polopouště Arabského poloostrova.
Typ: terárium pouštního typu pro jednotlivce orientované na výšku 80x60x100, pro pár orientované na délku 150x70x100.
Osvětlení: vysoké intenzity - je to zvíře s denní aktivitou, žijící na poušti. Nutný zdroj UV záření.
Teplota: 28° - 35°C, noční pokles na 20°C
Vlhkost: v přírodě obývá velmi suché oblasti, ale každodenní rosení terária je nutné, protože chameleón neumí pít z misky - v přírodě olizuje kapky ranní rosy.
Substrát: písek, rašelina s pískem.
Vnitřní vybavení: křoví - spleť tenčích větviček
Způsob chovu: Nejlépe jednotlivě. Pouze opravdu ve velkém teráriu je možné chovat pár nebo skupinu tvořenou jedním samcem a několika samicemi. Zvířata si potřebují udržovat od sebe navzájem větší odstup
Želva zelenavá (Testudo hermanni)
Biotop: teplé suché oblasti nejjižnější Evropy.
Typ: terárium s co největší plochou dna, želvy jsou náročné na prostor. Výška terária není důležitá. Tato želva dorůstá 20cm.
Osvětlení: vysoké intenzity, jedná se o zvíře s denní aktivitou. Nutný je zdroj UVB záření, je náchylná na rachitidu.
Teplota: 25° - 30°C, vyhřívací místo pod lampou 35° - 40°C. Zazimování 3 - 5 měsíců při teplotě 2° - 6°C (dle stáří).
Vlhkost: nízká ve dne, v noci i 100%, stačí občas navlhčit jeden chladný kout terária. Důležitá je miska na pití. Vhodná je i miska s vodou na koupání nebo jedenkrát týdně želvu vykoupat.
Substrát: hrubý písek nebo písek se zeminou - žijí na vápencových půdách.
Vnitřní vybavení: při chovu dvou a více jedinců pohromadě je třeba terárium opticky rozčlenit kameny, kořeny apod. tak, aby si želvy nemusely být „stále na očích“.
Způsob chovu: samostatně nebo ve skupině, ve které může být v malém prostoru jen jeden samec. Nejvhodnější je v létě chov ve venkovním prostorném výběhu s vyhřívacím místem krytým před deštěm, do kterého umístíme vyhřívací lampu.
Pro úspěšné rozmnožování se osvědčil chov ve skupině 3,5 (příp. násobky tohoto poměru).
Podobné podmínky vyžaduje želva žlutohnědá (Testudo graeca), která dorůstá až 30cm.
Želva nádherná (Chrysemys scripta)
Biotop: mokřady a mělké vodní plochy tropů a subtropů Střední a Severní Ameriky.
Typ: akvaterárium s velkou vodní plochou a malou plochou souše (ostrůvkem). Výška hladiny 15 - 20cm.
Osvětlení: vysoké intenzity. Jedná se o denní zvíře. Nutný zdroj UV záření, je náchylná na rachitidu.
Teplota: Teplota vody 26° - 28°C, vyhřívací místo na souši pod lampou a na topném kameni 35° - 40°C.
Vnitřní vybavení: do vodní nádrže je vhodné nainstalovat výkonný filtr, jinak je třeba denně vodu vyměňovat. Želvy se rády sluní (vyhřívají) na souši v blízkosti vodní hladiny, protože se v blízkosti vodní hladiny cítí nejbezpečněji.
Způsob chovu: nejlépe jednotlivě, na malém prostoru bývají vzájemně nesnášenlivé. V létě je nejvhodnější venkovní chov v bazénku s vyhřívacím místem na ostrůvku - topný kámen, keramický zářič.
Je třeba počítat s tím, že želva dorůstá až 30cm. Je masožravá a je nebezpečné ji krmit z ruky! Je náročná na udržení čistoty chovatelského zařízení.